Jakou čtečku čipových karet si pořídit, abyste mohli využívat eObčanku?

Pokud plánujete využívat výhod elektronického občanského průkazu, tedy eObčanky, možná si kladete otázku, jakou čtečku čipových karet si pro práci s ní pořídit. Nabídka na trhu je v dnešní době opravdu široká a není snadné se v ní zorientovat. V tomto článku vám proto objasníme, v čem se jednotlivé čtečky liší a jak vybrat tu nejlepší pro vaše potřeby.

Pro využívání eObčanky je nezbytné vlastnit čtečku čipových karet, která podporuje elektronický čip v občanském průkazu. Taková čtečka může být buď součástí notebooku, případně klávesnice, a nebo je možné ji dokoupit jako externí zařízení, které se připojí pomocí konektoru (například USB) nebo bezdrátově (bluetooth).

Čtečka pro práci s eObčankou musí splňovat tyto parametry:

  • musí být v souladu s normou ISO 7816,
  • musí podporovat CCID (Chip Card Interface Device) a komunikační standard PC/SC,
  • musí být kompatibilní s operačním systémem vašeho počítače.

Kolik zaplatíte za dobrou čtečku?

Čtečky čipových karet můžete sehnat v širokém cenovém rozmezí. Jeden model vás vyjde na pár stokorun, za jiný zaplatíte tisíce. V čem je tedy rozdíl? Pokud jde o funkčnost čtení eObčanek, jsou si všechny čtečky více méně rovny. Rozdíl v ceně dělá design, značka, provedení čtečky a hlavně – její zabezpečení.

Nejlevnější čtečky čipových karet nemají klávesnici ani displej. Všechny přístupové kódy tak zadáváte přímo do vašeho počítače. Dražší čtečky jsou vybaveny jak displejem, tak i klávesnicí, takže kódy zadáváte přímo do čtečky, odkud se jejich hodnota přenáší do čipu. Komunikace PINu a dalších hesel tak vlastně vůbec neprobíhá přes váš počítač, čímž se výrazně snižuje riziko, že tento tajný údaj odposlechne nějaký škodlivý kód (například malware). Díky tomu jsou tyto čtečky bezpečnější, což je však vykoupeno vyšší cenou. Je tedy na vás jako na uživateli, zda si vyberete levnější, nebo dražší variantu.

Základní čtečku bez PIN padu seženete už za pár stokorun. Rozhodně nešlápnete vedle třeba s Gemalto IDBridge CT 30 – nejrozšířenější profesionální USB čtečkou čipových karet s kontaktním čipem. O něco skladnější, menší a cenově srovnatelná čtečka je například enigmatiq G1 a enigmatiq G1 USB-C, která má moderní konektor např. pro MacBooky apod., které postrádají USB-A port. 

enigmatiq G1 - USB-C

ctecka cipovych karet Gemalto Thales CT30 - final

THALES Gemalto IDBridge CT710

Pokud však chcete raději model s displejem a klávesnicí, doporučujeme Gemalto IDBridge CT 710. Cena je sice o něco vyšší, ale vzhledem k lepšímu zabezpečení se tato investice určitě vyplatí.

čtečka čipových karet Gemalto IDBridge CT710

Čtečky karet je možné připojit také k mobilnímu telefonu, a to přes bluetooth. Před prvním použitím je stačí spárovat s mobilním zařízením a máte hotovo. Není potřebné nic instalovat. V této kategorii lze nabídnout robustní bluetooth čtečku čipových karet AirID 2 Business. AirID podporuje Windows, Apple iOS, Android, Linux Bluetooth Low Energy (BLE) a USB. Kartu lze i nadále používat v režimu NFC.

airid2 business certgate

Jakmile máte vybranou čtečku, stačí si nainstalovat obslužnou aplikaci eObčanka a můžete se přihlásit do vašeho Portálu občana.

K čemu můžete eObčanku využít?

Aktuálně eObčanku asi nevyužijete ve 100 % případů, kdy budete potřebovat komunikovat se státní správou. K některým úkonům je navíc nezbytná i datová schránka. Běhání po úřadech si však můžete ušetřit, pokud potřebujete:

  • podat daňové přiznání,
  • zažádat o výpis z rejstříku trestů,
  • zažádat o výpis z živnostenského rejstříku,
  • zjistit aktuální bodový stav řidiče,
  • získat eRecept,
  • získat potvrzení o pracovní neschopnosti,
  • zjistit údaje z katastru nemovitostí,
  • komunikovat s Českou správou sociálního zabezpečení,
  • získat výpis o využití údajů z registru obyvatel a další.

Tip: Seznam všech služeb dostupných přes Portál občana najdete na stránkách ministerstva vnitra.

Je používání eObčanky bezpečné?

Teď, když už víte, co všechno s eObčankou vyřídíte, možná vás napadá, zda nemůže být zneužita v případě, že ji ztratíte, a nebo vám ji někdo ukradne. Bez správných přihlašovacích údajů je však eObčanka jen obyčejným občanským průkazem. Vyřizování nových dokladů je sice nepříjemné tak jako tak, určitě ale nemusíte mít strach, že se do vašeho Portálu občana někdo přihlásí jen na základě vaší eObčanky. Elektronický občanský průkaz má navíc vysokou úroveň záruky podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu.